یکشنبه: 5 تیر 1401

پايه اين مرکز علمي و تحقيقي بر درک درست از نياز زمان و تکاليف گران حوزة مبارک قم بنا نهاده شده است (مقام معظم رهبري دام ظله) .:. مطالعه بيشتر     
فارسیEnglish

مقام معظم رهبری دام ظله العالی: دعوت جوان‌های ما به علوم عقلی بسیار مهم است/ فلسفه اسلامی باید گفتمان فلسفی دنیا شود.

مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي، نخستين مرکز دائره‌المعارفي در زمينه علوم عقلي اسلامي

کتاب اصطلاح‌نامه کلام اسلامي(2جلدي)

در اين اصطلاح‌نامه حدود 3650 اصطلاح کلامي همراه با 9300 مستند، معرفي شده است. همة اين اصطلاحات در پنج ردة زير قرار گرفته‌اند: 1ـ التوحيد؛ 2ـ العدل؛ 3ـ النبوة؛ 4ـ الإمامة؛ 5ـ المعاد؛

کار تهيه و تدوين اصطلاح‌نامة کلام، با استفاده از محققان متخصّص و نظارت اساتيدي برجسته انجام گرفته و اصطلاحات و روابط اصطلاح‌نامه‌اي آن در شوراي علمي کلام به تصويب رسيده است.

با توجه به اينکه بسياري از منابع اصطلاح‌نامة کلام، عربي بوده‌اند، «زبان عربي» به‌عنوان زبان اصلي اصطلاحات برگزيده شد، اما اصطلاحاتي كه از منابع فارسي استخراج شده و به فارسي هم شهرت داشته‌اند به عربي تبديل نكرده‌ايم؛ از اين رو، در ترتيب الفبايي اين مجموعه برخي از حروف اختصاصي زبان فارسي هم وجود دارد.

آن دسته از اصطلاحات کلامي که از مباحث عام محسوب مي‌شود و معمولا متکلمان پيش از پرداختن به مباحث خاص کلامي بدان مي‌پردازند، مانند اصطلاحات مربوط به امور عامه و جواهر و اعراض، در حال آماده‌سازي بوده و هنوز کامل نشده است و در اين کتاب آن بخش از اصطلاحات که مربوط به مباحث خاص کلامي است عرضه شده است.

جهت آشنايي با جزئيات بيشتر درباره اصطلاح‌نامه‌ اينجا را کليک کنيد

همان‌گونه كه از ويژگي‌هاي اين کار و حجم آن برمي‌آيد، اين مجموعه حاصل تلاش پژوهشگران علوم عقلي و متخصصان امور نرم‌افزاري و مديران اجرايي متعددي است كه هر كدام نقشي ارزنده در اين دستاورد داشته‌اند. هرچند نام همة اين بزرگواران در آغاز اين كتاب آمده است، جا دارد از استاد گرانقدر حجت‌الاسلام‌والمسلمين آقاي علي رباني گلپايگاني كه نقش برجسته‌اي در فراهم آمدن اين اثر داشتند قدرداني كنيم؛ همچنين بايد از همکاري مؤثر حجت‌الاسلام‌والمسلمين آقاي محمدرضا امامي‌نيا در شوراي علمي کلام و پژوهشگر ارجمند حجت‌السلام و المسلمين آقاي محمد كريمي كه علاوه بر مديريت علمي و اجرائي در فعاليت‌هاي مختلف مركز، نقش شاياني را در تأليف اصطلاح‌نامة کلام ايفا كردند سپاسگزاري كنيم.