یکشنبه: 5 تیر 1401

پايه اين مرکز علمي و تحقيقي بر درک درست از نياز زمان و تکاليف گران حوزة مبارک قم بنا نهاده شده است (مقام معظم رهبري دام ظله) .:. مطالعه بيشتر     
فارسیEnglish

مقام معظم رهبری دام ظله العالی: دعوت جوان‌های ما به علوم عقلی بسیار مهم است/ فلسفه اسلامی باید گفتمان فلسفی دنیا شود.

مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي، نخستين مرکز دائره‌المعارفي در زمينه علوم عقلي اسلامي

کتاب «انسان کامل از ديدگاه مولوي» منتشر شد

نويسنده: جليل آقاخاني
استاد راهنما: استاد حسن رمضاني
استاد ارزياب: علي اميني‌نژاد
 

قلمرو عرفان از جمله عرصه‌هاي علوم ديني است كه تاكنون با نارسايي‌ها و کاستي‌هاي بسياري در زمينه کمبود پژوهشگر توانمند روبه‌رو بوده است. ازاين‌رو «مركز پژوهشي دائرةالمعارف علوم عقلي اسلامي» (وابسته به مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني€) براي جبران اين کاستي، از سال 1382 با بهره‌گيري از برخي استادان برجسته عرفان و برگزاري سه دوره آموزشي عرفان اسلامي، موفق به تربيت ده‌ها پژوهشگر توانمند در عرفان اسلامي شده است.

از دستاوردهاي اين کوشش علمي، تدوين پايان‌نامه‌هاي تخصصي در قلمرو مباحث عرفان است كه از دقت و ژرفاي محتوايي خوبي برخوردارند. اين امر زمينه‌اي شد تا با همکاري نويسندگان اين آثار، پايان‌نامه‌هايي كه دقت و محتواي علمي بالاتري دارند و بهتر مي‌توانند زمينة نقد و نظر را در مباحث عرفان فراهم آورند، به‌صورت كتاب به جامعه علمي حوزوي و دانشگاهي ارائه شود.

کتاب پيش‌رو از جمله اين آثار است كه به قلم پژوهشگر ارجمند جناب حجت‌الاسلام و المسلمين آقاي جليل آقاخاني نگاشته شده و با راهنمايي استاد گرانقدر جناب حجت‌الاسلام و المسلمين آقاي حسن رمضاني و ارزيابي فاضل ارجمند جناب حجت‌الاسلام و المسلمين آقاي علي اميني‌نژاد آماده چاپ شده است.

معرفي کتاب

در قلمرو گسترده علم و معرفت، همواره يکي از دغدغه‌هاي اصلي، شناخت انسان بوده است. شناسايي صورت تکامل يافته انسان، که از آن به انسان آرماني يا انسان برتر ياد مي‌کنند، نيز يکي از آرزوهاي بزرگ جامعه بشري بوده است. جلال‌الدين مولوي، شيوايي سخن و قدرت بيان خود را بيش از همه در خدمت تبيين آموزه انسان کامل به کار گرفته است؛ اما آيا مي‌توان از گفته‌هاي مولانا استفاده کرد و تصوير روشني از «انسان کامل» ارائه داد؟ آيا وي همه ويژگي‌هاي انسان کامل را در آثار خود آورده است؟ به عبارت ديگر، مولانا در خصوص «انسان کامل» به کداميک از ويژگي‌ها و نشانه‌هايي که در منابع اسلامي و آثار ديگر عارفان آمده، اشاره کرده است؟ از نگاه مولانا جايگاه «انسان کامل» در نظام هستي چيست و وجود او چه ضرورتي براي هستي دارد؟ اين اثر درپي پاسخ به اين پرسش‌ها است.

سرفصل‌ها

فصل اول: کليات

فصل دوم: شرح احوال و آثار مولانا

فصل سوم: ضرورت وجود انسان کامل

فصل چهارم: سرشت انسان کامل

فصل پنجم: مولانا و ظهورات انسان کامل

بجاست که از نگارنده محترم اين اثر و استاد ارجمند راهنما و ارزياب گرانقدر كه موجب استواري و استحكام آن شدند و همچنين از تمام همکاران علمي و اجرايي مرکز که در آماده‌سازي و ارائه چنين آثاري دست دارند، به‌ويژه جناب حجت‌الاسلام و المسلمين آقاي رسول باقريان که افزون بر بازخواني اثر، نمايه موضوعات آن را سامان بخشيدند و همچنين جناب آقاي بهروز همايي، ديگر نمايه‌ساز کتاب، جناب آقاي محمود سوري، ويراستار اثر، جناب آقاي حميد خدابخشيان، مديريت تدوين و پشتيباني مرکز، جناب آقاي حجت کوثريان، مسئول واحد آماده‌سازي و نشر آثار مرکز و جناب آقاي سيد عبدالماجد مسترحمي، صفحه‌آراي اين کتاب، تشكر و قدرداني كنيم. از درگاه خداي بزرگ براي همه اين بزرگواران، توفيق روزافزون در خدمت به عرصه علم و دين را خواهانيم و اميد داريم که همه اين کوشش‌ها زمينه خشنودي امام عصر را فراهم سازد.

 تهيه شده در: مرکز پژوهشي دائرةالمعارف علوم عقلي اسلامي