المعجم الموضوعی لکتاب الغدیر (دوجلد)

«مرکز پژوهشی دائره‌المعارف علوم عقلی اسلامی» همزمان با عید سعید غدیر، اثر جدید خود المعجم الموضوعی لکتاب الغدیر را منتشر کرد.

این اثر پژوهشی، دربردارنده نزدیک به 4500 کلیدواژه و 17000 نمایه ترکیبی كتاب ارزشمند الغدیر (اثر علامه شیخ عبدالحسین امینی نجفی) است. بیشتر کلیدواژه‌های این کتاب، کلیدواژه‌های اصلی است که نمایه‌ها در ذیل آن می‌آید؛ برخی کلیدواژه‌ها نیز ارجاعی است. فلسفة کلیدواژه‌های ارجاعی این است که برخی موضوعات و اعلام، افزون بر تعبیر رایج و مرجح با تعبیراتی غیرمرجح نیز به کار می‌رود و ممکن است محققان از راه تعبیرات نامرجح به جست‌وجوی مطلبی بپردازند؛ ازاین‌رو واژه‌های نامرجح نیز به‌مثابه کلیدهای ارجاعی ارائه شده است.

نمایه‌های این مجموعه در چند بخش ارائه شده است:

موضوعات؛ این بخش دربردارندة نمایه موضوعاتی است که در کتاب الغدیر به آنها پرداخته شده است.

معصومین(ع)؛ این بخش به نمایه معصومین‰ اختصاص یافته است؛ که در آن ابتدا  نمایه‌های مربوط به اهل‌بیت پیامبر اعظم، به ترتیب زمانی، آمده و سپس نمایه‌های پیامبران الهی، به ترتیب الفبایی، ارائه شده است.

اعلام؛ با توجه به اینکه موضوع کتاب الغدیر بررسی حدیث شریف غدیر در طول تاریخ است. لازم بوده تمام رجال سند در طبقات مختلف تاریخی و نیز تمام کسانی که در طول تاریخ راجع به این حدیث شریف سخنی گفته یا اثری به نگارش درآورده‌اند، مورد بررسی قرار گیرند و شرح‌حال آنان هرچند به‌طور مختصر مطرح گردد، ازاین‌رو بخش قابل‌توجهی از مطالب کتاب الغدیر به شرح‌حال اعلام مربوط به حدیث غدیر اختصاص یافته است.

آثار؛ یعنی آثاری که در کتاب الغدیر به بررسی آنها پرداخته شده و درباره مؤلف یا شارح یا ضعف و قوت کتاب مطلبی آمده یا مطلبی از آن اثر نقل شده است.

بخش پایانی این اثر به معرفی منابعی اختصاص یافته که در متن کتاب الغدیر به آن استناد شده است. در این بخش ذیل نام منبع، مطالب مورد استفاده از منبع و محل درج آن  نیز ارائه شده است.

این اثر پژوهشی در دو جلدعرضه شده است. جلد اول دربردارندة نمایه‌های موضوعات و معصومین و جلد دوم شامل نمایه‌های اعلام و آثار، و همچنین منابع است.

لوح‌های فشرده

در کنار نسخه چاپی این اثر دو گونه لوح فشرده با عنوان «كنز الحكمهْْ 9» برای استفاده از نمایه‌های كتاب الغدیر تهیه شده است:

الف) لوح فشرده جامع 

این لوح فشرده، دربردارنده متن كتاب الغدیر، نمایه‌ها و كلیدواژه‌های این كتاب است.

این نرم‌افزار که به‌صورت مستقل عرضه شده است دارای امكانات فراوان و قابلیت جست‌وجوهای ساده و پیشرفته متعددی است و به‌وسیلة آن، می‌توان از راه‌های مختلف از متن و نمایه‌های كتاب بهره برد.

ب) لوح فشرده همراه

«لوح فشردة همراه»، لوح فشردة دیگری است كه به کتاب حاضر پیوست شده و به همراه آن عرضه خواهد شد. این لوح فشرده، متن حروف‌چینی شدة نسخه‌ای از کتاب الغدیر را دربردارد كه نمایه‌ها از آن استخراج شده و ارجاعات (به صفحه و سطر) بر اساس آن بوده است. این لوح فشرده، دو فایده برای کاربران دارد: اول آنکه، در صورت در دسترس نبودن اصل این نسخه، می‌توانند به آن مراجعه كنند؛ دوم آنكه، متن تایپ‌شده در این لوح فشرده، قابلیت جست‌وجوی لفظی را فراهم آورده است.

این مجموعه حاصل تلاش پژوهشگران علوم عقلی و متخصصان امور نرم‌افزاری رایانه‌ای و مدیران اجرایی متعددی است که هرکدام نقشی ارزنده در این دستاورد داشته‌اند. 

توجه    توجه     توجه

به اطلاع کاربران گرامی می‌رساند چنانچه از نرم‌افزارهای قدیمی استفاده می‌كنید، جهت به‌روزرسانی نرم‌افزارها به لینك زیر مراجعه فرمایید:

http://newdmaaref.iki.ac.ir/node/375

پیام‌رسان ایتا

https://eitaa.com/daeratolmaaref

پیام‌رسان سروش

http://sapp.ir/daeratolmaaref


 

 

 

Posted by ناشناس (تایید نشده)