یکشنبه: 5 تیر 1401

پايه اين مرکز علمي و تحقيقي بر درک درست از نياز زمان و تکاليف گران حوزة مبارک قم بنا نهاده شده است (مقام معظم رهبري دام ظله) .:. مطالعه بيشتر     
فارسیEnglish

مقام معظم رهبری دام ظله العالی: دعوت جوان‌های ما به علوم عقلی بسیار مهم است/ فلسفه اسلامی باید گفتمان فلسفی دنیا شود.

مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي، نخستين مرکز دائره‌المعارفي در زمينه علوم عقلي اسلامي

کنزالحکمه 11 (معجم موضوعي فلسفه اسلامی)

(مشتمل بر چکیده مطالب به همراه نمايه‌هاي 33 منبع فلسفی)؛

ويژگي‌هاي نرم‌افزار:

  1. متن یا تصویر 33 کتاب و رساله فلسفی شامل: الاشارات و التنبیهات، المبدأ و المعاد، النجاة، شرح الاشارات و التنبیهات، القبسات و 28 اثر فلسفی از ملاصدرا که بدین شرح است: مفاتیح الغیب، شرح الهدایة الأثیریة، المظاهر الالهیة، رسالة فی الحدوث، زاد المسافر، اجوبة المسائل الجیلانیة، اجوبة المسائل العویصة، اجوبة المسائل النصیریة، اجوبة المسائل بعض الخلان، رسالة فی القطب و المنطقة، اکسیر العارفین، الحشر، الحشریة، رسالة الشواهد الربوبیة، الفوائد، المسائل القدسیة، الواردات القلبیة، ایقاظ النائمین، الخلسة، رسالة القضاء و القدر، رسالة فی التشخص، رساله اتحاد العاقل و المعقول، رساله خلق الاعمال، رساله سریان الوجود، رسالة المزاج، لمیة اختصاص الفلک بموضع معین، کسر اصنام الجاهلیة و متشابهات القرآن؛
  2. معجم موضوعی مآخذ فوق (بیش از 9600 کلیدواژه، 62000 نمایه و 25000 چکیده)؛
  3. ارتباط میان کلیدواژه، نمایه، چکیده و متن از راه‌های مختلف؛
  4. قابلیت جستجوي لفظي پيشرفته و ساده در متن منابع، چکیده، نمايه‌ها و کليدواژه‌ها؛
  5. امکان دسته‌بندي اطلاعات استخراج شده در چند مرحله.

چکیده نویسی:

تهيه معجم موضوعي كه زمينه مراجعه سريع و دقيق را به محل درج مطالب مربوط به يك موضوع فراهم كند، از پيش‌نيازهاي اجتناب‌ناپذير براي تحقيق جامع بويژه براي طرح‌هاي تحقيقاتي وسيع تخصصي به شمار مي‌رود.
يكي از بهترين شيوه‌هاي تهيه معجم موضوعي، چكيده‌نويسي و نمايه‌سازي براساس اصطلاحات رايج علوم است كه از طريق نرم‌افزار رايانه‌اي قابل استفاده باشد.
چکيده: عبارتي خلاصه و گويا از محتواي يک مطلب از متن است که با توجه به هدف چکيده‌سازي بايد ضوابط چکيده‌نويسي در آن رعايت شده باشد.

كارايي‌هاي چكيده و نمايه در پژوهش
بي‌ترديد، پژوهش دقيق و جامع، بدون آگاهي از ميراث گذشتگان و فعاليت‌هاي علمي ديگران، امكان‌پذير نيست و آگاهي يافتن از ميراث گذشتگان، از طريق مطالعه كامل آثار بزرگان گذشته و حال، مستلزم صرف زماني بسيار است كه با توجه به گستردگي اطلاعات و تنوع فعاليت‌هاي علمي انديشمندان، غيرعملي است.
نياز به آگاهي كامل از همه ميراث گذشتگان در مباحث علمي، در مقاله‌هاي دائرة‌المعارفي كه عهده‌دار گزارشي كامل از تاريخچه و سير تحولات و بازتاب همه مطالب اصلي درباره يك موضوع‌اند، نيازي جدي است. از اين رو اين مركز كه از جمله وظايف و اهداف آن، فراهم آوردن زمينه‌هاي پژوهش آسان و سريع است، در صدد برآمد براي تأمين اين هدف راه‌هايي سريع‌تر و آسان‌تر بيابد.