یکشنبه: 5 تیر 1401

پايه اين مرکز علمي و تحقيقي بر درک درست از نياز زمان و تکاليف گران حوزة مبارک قم بنا نهاده شده است (مقام معظم رهبري دام ظله) .:. مطالعه بيشتر     
فارسیEnglish

مقام معظم رهبری دام ظله العالی: دعوت جوان‌های ما به علوم عقلی بسیار مهم است/ فلسفه اسلامی باید گفتمان فلسفی دنیا شود.

مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي، نخستين مرکز دائره‌المعارفي در زمينه علوم عقلي اسلامي

سفارش مقالات منطق

تعريف واحد

در راستاي تدوين فرهنگ‌نامه منطق، فعاليت‌هاي مختلفي در اين مرکز انجام مي‌گيرد که از جمله آنها سفارش مقالات منطقي است. وظيفه واحد سفارش مقاله، شناسايي نيروهاي متخصص در زمنيه نگارش هر مدخل، واگذاري مدخل به آنها و پي‌گيري‌هاي لازم در اين زمينه است.

 قلمرو

نگارش مقالات در اين فرهنگ‌نامه با رويکرد منطق اسلامي (همچون: منطق فارابي، منطق سينوي، منطق اشراقي، منطق صدرايي) و ريشه‌هاي يوناني آن (همچون: منطق ارسطويي، منطق مگاري و منطق رواقي) تدوين مي‌گردد.
همچنين ديدگاه‌هايي از انديشمندان غير مسلمان که در علم منطق تاثير روشن داشته‌اند، مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
گفتني است که آنچه امروزه به عنوان منطق جديد مطرح است (همچون: منطق گزاره‌ها، منطق محمولات، منطق موجهات و منطق ربط) در فاز بعدي تدوين مقالات در دستور کار قرار دارد.

مراحل انجام کار

جهت سفارش مدخل، مراحل گوناگوني انجام مي‌گيرد که به شرح زير است:
الف) شناسائی مدخل و تأييد آن توسط مدير گروه؛
ب) آماده‌سازي مدخل جهت سفارش (تهيه پرونده اداري، ضميمه کردن پرونده علمي مدخل، جستجو در بانک‌هاي اطلاعاتي جهت شناسايي مقاله‌نويس متخصص و مرتبط با اين مدخل)؛
ج) تشکيل جلسه شوراي واگذاري مقاله و تصويب مقاله‌نويس در شورا و تأييد رياست مرکز؛
د) 
سفارش نگارش مقاله به مقاله‌نويس؛
هـ) زمان‌بندي و توجيه مقاله‌نويس نسبت به آيين‌نامه‌ها، 
مراحل مختلف کار (طرح‌نامه، بررسي طرح در شورا، نگارش مقاله، دريافت فايل مقاله، ارزيابي‌ها، پرداخت حق الزحمه، مشاوره و ...)؛ ابلاغ آيين‌نامه‌ها و ضوابط به مقاله‌نويس (شيوه‌نامه تدوين مقالات، شيوه‌نامه نگارش و و يرايش، شيوه‌نامه تهيه پرونده علمي، فهرست مصوب نام‌هاي منابع و أعلام) از اقداماتی است که در این مرحله انجام می‌شود؛
و) 
 پیگیری‌هاي مستمر جهت نهایی شدن طرح و مقاله (همچون رصد دائمي زمان‌بندي تحويل طرح و مقاله؛ دريافت طرح مقاله در زمان مقرر؛ ارسال طرح‌نامه به مسئول واحد ارزيابي؛ دريافت اصلاحات طرح و همچنين طرح مصوب از مسئول واحد ارزيابي جهت اعلام به محقق و بايگاني؛ دريافت مقاله از مقاله‌نويس؛ ارسال مقاله به مسئول ارزيابي جهت ارزيابي مقاله).

کارهاي انجام شده يا در دست اجرا

بر اساس جلسات برگزار شده و بررسی‌های انجام شده، 410 مدخل در 14 رده  در رشته منطق شناسائی شده که به ترتیب اولویت به شرح زیر است:

  1.  رده‌هاي «قضیه»، «حجت» و «تعریف»؛
  2.  رده‌هاي «مفهوم»، «برهان» و «مبادی حجت»؛
  3.  رده‌هاي «دلالت»، «أجزای علوم» و «علم (علم حصولي)» و «مغالطه».

دیگر رده‌ها نیز در اولويت بعدي دسته‌بندي شده‌اند.

تعداد 248 مدخل از رده‌هاي داراي اولويت واگذار يا در حال واگذاري به محقق است و بقيه موارد در ليست واگذاري جهت شناسائي محقق قرار دارند. مدخل‌هاي رده «القضية» از اولويت خاصي برخوردار هستند. بر اين اساس فاز اول (دريافت نگارش اوليه مقاله بر اساس طرح مصوب از سوي محقق) رو به اتمام است. فاز دوم آن (پيگيري‌هاي لازم جهت نهايي شدن مقاله) در دست اجرا است. از مدخل‌هاي غير رده قضيه، 14 مورد طرح نهايي شده و اکنون در مرحله نگارش نسخه اوليه مقاله هستند و تعداد 50 مورد نسخه  اوليه مقاله دريافت و اکنون در مرحله ارزيابي قرار دارند.

اعضاء و همکاران واحد

واحد سفارش مقاله با سه واحد دیگر ارتباط وثیقی دارد: واحد اصطلاح‌نامه با مسئولیت جناب حجت الاسلام آقای دکتر ابراهیم بازرگانی؛ واحد ارزیابی با مسئولیت جناب حجت الاسلام آقای دکتر رحمت‌اله رضائی؛ واحد پرونده علمی با مسئولیت جناب حجت الاسلام آقای حسن آقامحمدی.

این واحد هم‌اکنون با 26 محقق که تخصص آنها در جلسه شورای واگذاری تأیید شده است، در زمینه نگارش مقالات همکاری می‌کند.

مسئول واحد:  مهدي ملک‌حسيني

همکار اجرایی: امیرحسین زمانی‌پور

شماره تماس با واحد:   32137201 ـ 025

شماره همراه:   09189604782

تاريخ به‌روز‌رساني: 1397/6/3