سفارش مقالات منطق

تعریف واحد

در راستای تدوین فرهنگ‌نامه منطق، فعالیت‌های مختلفی در این مرکز انجام می‌گیرد که از جمله آنها سفارش مقالات منطقی است. وظیفه واحد سفارش مقاله، شناسایی نیروهای متخصص در زمنیه نگارش هر مدخل، واگذاری مدخل به آنها و پی‌گیری‌های لازم در این زمینه است.

 قلمرو

نگارش مقالات در این فرهنگ‌نامه با رویکرد منطق اسلامی (همچون: منطق فارابی، منطق سینوی، منطق اشراقی، منطق صدرایی) و ریشه‌های یونانی آن (همچون: منطق ارسطویی، منطق مگاری و منطق رواقی) تدوین می‌گردد.
همچنین دیدگاه‌هایی از اندیشمندان غیر مسلمان که در علم منطق تاثیر روشن داشته‌اند، مورد بررسی قرار می‌گیرد.
گفتنی است که آنچه امروزه به عنوان منطق جدید مطرح است (همچون: منطق گزاره‌ها، منطق محمولات، منطق موجهات و منطق ربط) در فاز بعدی تدوین مقالات در دستور کار قرار دارد.

مراحل انجام کار

جهت سفارش مدخل، مراحل گوناگونی انجام می‌گیرد که به شرح زیر است:
الف) شناسائی مدخل و تأیید آن توسط مدیر گروه؛
ب) آماده‌سازی مدخل جهت سفارش (تهیه پرونده اداری، ضمیمه کردن پرونده علمی مدخل، جستجو در بانک‌های اطلاعاتی جهت شناسایی مقاله‌نویس متخصص و مرتبط با این مدخل)؛
ج) تشکیل جلسه شورای واگذاری مقاله و تصویب مقاله‌نویس در شورا و تأیید ریاست مرکز؛
د) 
سفارش نگارش مقاله به مقاله‌نویس؛
هـ) زمان‌بندی و توجیه مقاله‌نویس نسبت به آیین‌نامه‌ها، 
مراحل مختلف کار (طرح‌نامه، بررسی طرح در شورا، نگارش مقاله، دریافت فایل مقاله، ارزیابی‌ها، پرداخت حق الزحمه، مشاوره و ...)؛ ابلاغ آیین‌نامه‌ها و ضوابط به مقاله‌نویس (شیوه‌نامه تدوین مقالات، شیوه‌نامه نگارش و و یرایش، شیوه‌نامه تهیه پرونده علمی، فهرست مصوب نام‌های منابع و أعلام) از اقداماتی است که در این مرحله انجام می‌شود؛
و) 
 پیگیری‌های مستمر جهت نهایی شدن طرح و مقاله (همچون رصد دائمی زمان‌بندی تحویل طرح و مقاله؛ دریافت طرح مقاله در زمان مقرر؛ ارسال طرح‌نامه به مسئول واحد ارزیابی؛ دریافت اصلاحات طرح و همچنین طرح مصوب از مسئول واحد ارزیابی جهت اعلام به محقق و بایگانی؛ دریافت مقاله از مقاله‌نویس؛ ارسال مقاله به مسئول ارزیابی جهت ارزیابی مقاله).

کارهای انجام شده یا در دست اجرا

بر اساس جلسات برگزار شده و بررسی‌های انجام شده، 410 مدخل در 14 رده  در رشته منطق شناسائی شده که به ترتیب اولویت به شرح زیر است:

  1.  رده‌های «قضیه»، «حجت» و «تعریف»؛
  2.  رده‌های «مفهوم»، «برهان» و «مبادی حجت»؛
  3.  رده‌های «دلالت»، «أجزای علوم» و «علم (علم حصولی)» و «مغالطه».

دیگر رده‌ها نیز در اولویت بعدی دسته‌بندی شده‌اند.

تعداد 248 مدخل از رده‌های دارای اولویت واگذار یا در حال واگذاری به محقق است و بقیه موارد در لیست واگذاری جهت شناسائی محقق قرار دارند. مدخل‌های رده «القضیة» از اولویت خاصی برخوردار هستند. بر این اساس فاز اول (دریافت نگارش اولیه مقاله بر اساس طرح مصوب از سوی محقق) رو به اتمام است. فاز دوم آن (پیگیری‌های لازم جهت نهایی شدن مقاله) در دست اجرا است. از مدخل‌های غیر رده قضیه، 14 مورد طرح نهایی شده و اکنون در مرحله نگارش نسخه اولیه مقاله هستند و تعداد 50 مورد نسخه  اولیه مقاله دریافت و اکنون در مرحله ارزیابی قرار دارند.

اعضاء و همکاران واحد

واحد سفارش مقاله با سه واحد دیگر ارتباط وثیقی دارد: واحد اصطلاح‌نامه با مسئولیت جناب حجت الاسلام آقای دکتر ابراهیم بازرگانی؛ واحد ارزیابی با مسئولیت جناب حجت الاسلام آقای دکتر رحمت‌اله رضائی؛ واحد پرونده علمی با مسئولیت جناب حجت الاسلام آقای حسن آقامحمدی.

این واحد هم‌اکنون با 26 محقق که تخصص آنها در جلسه شورای واگذاری تأیید شده است، در زمینه نگارش مقالات همکاری می‌کند.

مسئول واحد:  مهدی ملک‌حسینی

همکار اجرایی: امیرحسین زمانی‌پور

شماره تماس با واحد:   32137201 ـ 025

شماره همراه:   09189604782

تاریخ به‌روز‌رسانی: 1397/6/3

پیام‌رسان ایتا

https://eitaa.com/daeratolmaaref

daeratolmaaref@

پیام‌رسان سروش

http://sapp.ir/daeratolmaaref

daeratolmaaref@