چهارشنبه: 24 مرداد 1397

پايه اين مرکز علمي و تحقيقي بر درک درست از نياز زمان و تکاليف گران حوزة مبارک قم بنا نهاده شده است.(بخشي از فرمايشات مقام معظم رهبري «دام ظله» در حکم تنفيذ رياست محترم مؤسسه) .:. مطالعه بيشتر     
فارسیEnglish

مقام معظم رهبری دام ظله العالیدعوت جوان های ما به علوم عقلی بسیار مهم است/ فلسفه اسلامی باید گفتمان فلسفی دنیا شود.

مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي، نخستين مرکز دائره‌المعارفي در زمينه علوم عقلي اسلامي

سفارش مقالات منطق

تعريف واحد

در راستاي تدوين فرهنگ‌نامه منطق، فعاليت‌هاي مختلفي در اين مرکز انجام مي‌گيرد که از جمله آنها سفارش مقالات منطقي است. وظيفه واحد سفارش مقاله، شناسايي نيروهاي متخصص در زمنيه نگارش هر مدخل، واگذاري مدخل به آنها و پي‌گيري‌هاي لازم در اين زمينه است.

 قلمرو

نگارش مقالات در اين فرهنگ‌نامه با رويکرد منطق اسلامي (همچون: منطق فارابي، منطق سينوي، منطق اشراقي، منطق صدرايي) و ريشه‌هاي يوناني آن (همچون: منطق ارسطويي، منطق مگاري و منطق رواقي) تدوين مي‌گردد.
همچنين ديدگاه‌هايي از انديشمندان غير مسلمان که در علم منطق تاثير روشن داشته‌اند، مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
گفتني است که آنچه امروزه به عنوان منطق جديد مطرح است (همچون: منطق گزاره‌ها، منطق محمولات، منطق موجهات و منطق ربط) در فاز بعدي تدوين مقالات در دستور کار قرار دارد.

مراحل انجام کار.

جهت سفارش مدخل، مراحل گوناگوني انجام مي‌گيرد که به شرح زير است:
الف) شناسائی مدخل و تأييد آن توسط مدير گروه؛
ب) آماده‌سازي مدخل جهت سفارش (تهيه پرونده اداري، ضميمه کردن پرونده علمي مدخل، جستجو در بانک‌هاي اطلاعاتي جهت شناسايي مقاله‌نويس متخصص و مرتبط با اين مدخل)؛
ج) تشکيل جلسه شوراي واگذاري مقاله و تصويب مقاله‌نويس در شورا و تأييد رياست مرکز؛
د) 
سفارش نگارش مقاله به مقاله‌نويس؛
هـ) زمان‌بندي و توجيه مقاله‌نويس نسبت به آيين‌نامه‌ها، 
مراحل مختلف کار (طرح‌نامه، بررسي طرح در شورا، نگارش مقاله، دريافت فايل مقاله، ارزيابي‌ها، پرداخت حق الزحمه، مشاوره و ...)؛ ابلاغ آيين‌نامه‌ها و ضوابط به مقاله‌نويس (شيوه‌نامه تدوين مقالات، شيوه‌نامه نگارش و و يرايش، شيوه‌نامه تهيه پرونده علمي، فهرست مصوب نام‌هاي منابع و أعلام) از اقداماتی است که در این مرحله انجام می‌شود؛
و) 
 پیگیری‌هاي مستمر جهت نهایی شدن طرح و مقاله (همچون رصد دائمي زمان‌بندي تحويل طرح و مقاله؛ دريافت طرح مقاله در زمان مقرر؛ ارسال طرح‌نامه به مسئول واحد ارزيابي؛ دريافت اصلاحات طرح و همچنين طرح مصوب از مسئول واحد ارزيابي جهت اعلام به محقق و بايگاني؛ دريافت مقاله از مقاله‌نويس؛ ارسال مقاله به مسئول ارزيابي جهت ارزيابي مقاله).

کارهاي انجام شده

بر اساس جلسات برگزار شده و بررسی‌های انجام شده، 412 مدخل در 14 رده  در رشته منطق شناسائی شده است. شش رده «القضیة؛ الحجة؛ التعریف؛ المفهوم؛ البرهان؛ مبادی الحجة» شامل 237 مدخل در اولویت اول کاری قرار دارند. از این تعداد 213 مورد واگذار یا در حال واگذاری به محقق است و بقیه موارد در لیست واگذاری جهت شناسائی محقق قرار دارند.

همچنين چهار رده «الدلالة،  اجزاء العلوم،  علم الحصولی و المغالطه» شامل 89 مدخل در اولویت دوم کاری قرار دارند که پس از اتمام اولویت اول در دستور کار قرار می‌گیرند.

کارهاي در دست اجرا

مدخل‌های رده «القضیة» از اولویت خاصی برخوردار هستند. بر این اساس فاز اول (دریافت نگارش اولیه مقاله بر اساس طرح مصوب از سوی محقق) رو به اتمام است. فاز دوم آن (پیگیری‌های لازم جهت نهایی شدن مقاله) در دست اجرا است.

همچنین از 237 مدخل واگذار شده، 111 مدخل در فاز اول و 126 مدخل در فاز دوم هستند.

اعضاء و همکاران واحد

واحد سفارش مقاله با سه واحد دیگر ارتباط وثیقی دارد: واحد اصطلاح‌نامه با مسئولیت جناب حجت الاسلام آقای دکتر ابراهیم بازرگانی؛ واحد ارزیابی با مسئولیت جناب حجت الاسلام آقای دکتر رحمت‌اله رضائی؛ واحد پروتده علمی با مسئولیت جناب حجت الاسلام آقای حسن آقامحمدی.

همچنین این واحد از همکاری آقایان محمدحسین جلالت و امیرحسین زمانی‌پور در امور اجرایي بهرمند می‌شود. این واحد هم‌اکنون با 26 محقق که تخصص آنها در جلسه شورای واگذاری تشخیص داده شده است، در زمینه نگارش مقالات همکاری می‌کند.

مسئول واحد:  مهدي ملک‌حسيني

شماره تماس با واحد:   32137201 ـ 025

شماره همراه:   09189604782