برگزاری نشست همکاری میان مرکز پژوهشی دائره‌المعارف علوم عقلی اسلامی و مؤسسه کاشف‌الغطاء نجف اشرف

 

 در این جلسه که با حضور شیخ احمد کاشف‌الغطاء از مسئولان موسسه کاشف‌الغطاء نجف برگزار شد، بر ادامه همکار ی و تعامل بیشتر بین مرکز پژوهشی و موسسه کاشف‌الغطاء نجف اشرف تأکید شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر احمد ابوترابی مدیر مرکز پژوهشی دائره‌المعارف علوم عقلی اسلامی در آغاز این جلسه گزارشی از وضعیت فعالیت‌های واحد نسخ خطی این مرکز ارائه کردند.
در ادامه جناب آقای ابراهیم نوئی (مسئول واحد نسخ خطی مرکز) ضمن تشریح فعالیت‌های این واحد، نسبت به نسخه‌های عکسی دریافتی از مؤسسه کاشف‌الغطاء نیز توضیحاتی ارائه کردند. ایشان بیان کردند که از مجموعه 500 نسخه علوم عقلی تشخیص داده شده از مجموعه نسخه‌های کاشف‌الغطاء، فهرست تعداد 120 نسخه معرفی شده، دارای مشکلاتی از قبیل معرفی نکردن برخی رساله‌ها، کثرت مجاهیل (عنوان و مؤلف)، اشتباهاتی در تشخیص موضوع و... می‌باشد.
در ادامه شیخ احمد کاشف‌الغطاء ضمن استقبال از همکاری بیشتر با مرکز پژوهشی... و تشکر از اصلاحات واحد نسخ خطی آن مرکز بر فهرست موسسه کاشف الغطاء (دلیل المخطوطات)، هم از فهرست‌نویسان مرکز برای همکاری در فهرست‌نویسی نسخه‌های موسسه کاشف‌الغطاء در نجف دعوت نمودند.
شیخ احمد کاشف‌الغطاء در گزارش خود اهم فعالیت‌های موسسه کاشف‌الغطاء را چنین برشمردند:
-        خود موسسه اقدام به تصحیح فهرست قبلی نسخه‌های خود کرده است که ان‌شاءالله تا 3 ماه دیگر منتشر خواهد شد.
-        در فهرست جدید موسسه کاشف‌الغطاء، تعداد 10 هزار نسخه معرفی خواهد شد.
-        اکنون از 70 هزار نسخه آن موسسه عکس‌برداری شده است که فعلا فقط 10000 نسخه از آنها معرفی شده است.
-        تعداد 4000 نسخه از نسخه‌های آن موسسه در اوراقی مرغوب و مناسب با نسخه‌های خطی به صورت فاکسیمیلیه در دست نشر قرار دارند.
-        طی مراسمی که در آذرماه 91 در شهر مقدس نجف برگزار می‌شود. [به مناسبت روز اعلام نجف به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام به مدعوین، لوح فشرده‌های حاوی 10 هزار نسخه فهرست‌نویسی شده آن موسسه اهداء خواهد شد.
-        در آذرماه 91، مجموعه 10 هزار نسخه فوق بر روی سایت [وبلاگ] موسسه کاشف‌الغطاء نمایش و قابل دانلود خواهند بود.
-        موسسه کاشف‌الغطاء اعلام کرده است که با توجه به نیاز مرکز پژوهشی دائره‌المعارف، مجموعه نسخه‌های علوم عقلی اسلامی موجود در موسسه کاشف‌الغطاء را در لوح‌های جداگانه در اختیار این مرکز قرار دهد.

دیدگاه