سه شنبه: 3 خرداد 1401

پايه اين مرکز علمي و تحقيقي بر درک درست از نياز زمان و تکاليف گران حوزة مبارک قم بنا نهاده شده است (مقام معظم رهبري دام ظله) .:. مطالعه بيشتر     
فارسیEnglish

مقام معظم رهبری دام ظله العالی: دعوت جوان‌های ما به علوم عقلی بسیار مهم است/ فلسفه اسلامی باید گفتمان فلسفی دنیا شود.

مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي، نخستين مرکز دائره‌المعارفي در زمينه علوم عقلي اسلامي

برگزاري نشست همکاري ميان مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي و مؤسسه کاشف‌الغطاء نجف اشرف

 

 در اين جلسه که با حضور شيخ احمد کاشف‌الغطاء از مسئولان موسسه کاشف‌الغطاء نجف برگزار شد، بر ادامه همکار ي و تعامل بيشتر بين مرکز پژوهشي و موسسه کاشف‌الغطاء نجف اشرف تأکيد شد.

حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر احمد ابوترابي مدير مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي در آغاز اين جلسه گزارشي از وضعيت فعاليت‌هاي واحد نسخ خطي اين مرکز ارائه کردند.
در ادامه جناب آقاي ابراهيم نوئي (مسئول واحد نسخ خطي مرکز) ضمن تشريح فعاليت‌هاي اين واحد، نسبت به نسخه‌هاي عکسي دريافتي از مؤسسه کاشف‌الغطاء نيز توضيحاتي ارائه کردند. ايشان بيان کردند که از مجموعه 500 نسخه علوم عقلي تشخيص داده شده از مجموعه نسخه‌هاي کاشف‌الغطاء، فهرست تعداد 120 نسخه معرفي شده، داراي مشکلاتي از قبيل معرفي نکردن برخي رساله‌ها، کثرت مجاهيل (عنوان و مؤلف)، اشتباهاتي در تشخيص موضوع و... مي‌باشد.
در ادامه شيخ احمد کاشف‌الغطاء ضمن استقبال از همکاري بيشتر با مرکز پژوهشي... و تشکر از اصلاحات واحد نسخ خطي آن مرکز بر فهرست موسسه کاشف الغطاء (دليل المخطوطات)، هم از فهرست‌نويسان مرکز براي همکاري در فهرست‌نويسي نسخه‌هاي موسسه کاشف‌الغطاء در نجف دعوت نمودند.
شيخ احمد کاشف‌الغطاء در گزارش خود اهم فعاليت‌هاي موسسه کاشف‌الغطاء را چنين برشمردند:
-        خود موسسه اقدام به تصحيح فهرست قبلي نسخه‌هاي خود کرده است که ان‌شاءالله تا 3 ماه ديگر منتشر خواهد شد.
-        در فهرست جديد موسسه کاشف‌الغطاء، تعداد 10 هزار نسخه معرفي خواهد شد.
-        اکنون از 70 هزار نسخه آن موسسه عکس‌برداري شده است که فعلا فقط 10000 نسخه از آنها معرفي شده است.
-        تعداد 4000 نسخه از نسخه‌هاي آن موسسه در اوراقي مرغوب و مناسب با نسخه‌هاي خطي به صورت فاکسيميليه در دست نشر قرار دارند.
-        طي مراسمي که در آذرماه 91 در شهر مقدس نجف برگزار مي‌شود. [به مناسبت روز اعلام نجف به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام به مدعوين، لوح فشرده‌هاي حاوي 10 هزار نسخه فهرست‌نويسي شده آن موسسه اهداء خواهد شد.
-        در آذرماه 91، مجموعه 10 هزار نسخه فوق بر روي سايت [وبلاگ] موسسه کاشف‌الغطاء نمايش و قابل دانلود خواهند بود.
-        موسسه کاشف‌الغطاء اعلام کرده است که با توجه به نياز مرکز پژوهشي دائره‌المعارف، مجموعه نسخه‌هاي علوم عقلي اسلامي موجود در موسسه کاشف‌الغطاء را در لوح‌هاي جداگانه در اختيار اين مرکز قرار دهد.