پنجشنبه: 23 اردیبهشت 1400

پايه اين مرکز علمي و تحقيقي بر درک درست از نياز زمان و تکاليف گران حوزة مبارک قم بنا نهاده شده است (بخشي از فرمايشات مقام معظم رهبري «دام ظله» در حکم تنفيذ رياست محترم مؤسسه) .:. مطالعه بيشتر     
فارسیEnglish

مقام معظم رهبری دام ظله العالی: دعوت جوان‌های ما به علوم عقلی بسیار مهم است/ فلسفه اسلامی باید گفتمان فلسفی دنیا شود.

مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي، نخستين مرکز دائره‌المعارفي در زمينه علوم عقلي اسلامي

ديدار رئيس و مديران مركز پژوهشي دائرة‌المعارف علوم عقلي اسلامي با حضرت آيت‌الله رجبي

در اين ديدار كه در تاريخ 1399/12/21 در مؤسسه امام خميني(ره) برگزار شد، ابتدا جناب حجت‌الإسلام و المسلمين آقاي دكتر احمد ابوترابي رئيس مركز پژوهشی دائرة‌المعارف، گزارشي از برنامه‌ها و پروژه‌های 20 ساله مركز (از سال 1380 تا پايان 1399) در راستای اولویت‌های تعیین‌شده از سوی علامه فقید آيت‌الله مصباح يزدي(ره) ارائه کردند. سپس هریک از مدیران اصلی مرکز نیز به بیان مشکلات و موانع مربوط به بخش خود پرداختند.

در ادامه، حضرت آيت‌الله رجبي رئيس محترم مؤسسه امام خميني (ره) بر انجام برنامه‌هاي مركز مطابق منويات مؤسس فقيد مركز، حضرت علامه آيت‌الله مصباح يزدي (رضوان‌الله‌تعالي‌عليه) و اهداف ترسيم شده توسط ايشان تأكيد كردند و بر جهت‌گيري مركز بر اتمام سريع‌تر کارهای زیربنایی (تهیه اصطلاح‌نامه‌ها، معجم‌ها، كتابشناسي‌ها و...) و تمركز بر انتشار دائرة‌المعارف سفارش کردند و فرمودند با توجه به محدوديت‌هاي موجود، تكميل و انتشار دائرة‌المعارف منطق در اولويت قرار گيرد.

آیت الله رجبی از طرح آماده‌سازي و عرضه مقالات نخستین رده از دائرة‌المعارف منطق (رده قضیه) تا پايان سال 1400 ـ كه شامل بخش قابل توجهي از مقالات دائرة‌المعارف منطق می‌شود ـ استقبال كردند. ایشان آماده‌سازي هم‌زمان جلد اول دائرة‌المعارف منطق براساس ترتيب الفبايي مدخل‌ها را نیز خواستار شدند.

در ادامه این جلسه، مشكلات مركز دائرة‌المعارف از جهت جايگاه حقوقي، ساختار، كمبود اعتبارات و ساير موارد مطرح شد و رئیس محترم موسسه اظهار اميدواري كردند با پيگيري‌هاي مسئولان مربوطه بسياري از اين مشكلات برطرف شود.

در پايان حضرت آيت‌الله رجبي ضمن آرزوي توفيق روزافزون براي همه مسئولان، محققان و نيروهاي پرتلاش این مركز، خواستار ابلاغ تشكر صميمانه خود به اين عزيزان شدند و اظهار اميدواري كردند كه در فرصت مناسب در جمع آنان حضور يابند.

پيام‌رسان ايتا
پيام‌رسان سروش