پنجشنبه: 23 اردیبهشت 1400

پايه اين مرکز علمي و تحقيقي بر درک درست از نياز زمان و تکاليف گران حوزة مبارک قم بنا نهاده شده است (بخشي از فرمايشات مقام معظم رهبري «دام ظله» در حکم تنفيذ رياست محترم مؤسسه) .:. مطالعه بيشتر     
فارسیEnglish

مقام معظم رهبری دام ظله العالی: دعوت جوان‌های ما به علوم عقلی بسیار مهم است/ فلسفه اسلامی باید گفتمان فلسفی دنیا شود.

مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي، نخستين مرکز دائره‌المعارفي در زمينه علوم عقلي اسلامي

مصاحبه با جناب حجت‌الاسلام و المسلمين حسين احمدي در مورد فعاليت‌هاي گروه فلسفه اخلاق

در مصاحبه با حجت‌الاسلام و المسلمين حسين احمدي (مسئول واحد اصطلاح‌نامه فلسفه اخلاق مرکز) مطرح شد:
کار ارزيابي نمايه‌‌نويسي فلسفه اخلاق تا پايان شهريور 98 به اتمام خواهد رسيد.

لطفا درباره فعاليت‌هاي گروه فلسفه اخلاق توضيح مختصري بفرماييد.

گروه فلسفه اخلاق از واحدهاي اصطلاح‌نامه، نمايه‌نويسي و مقاله‌نويسي تشکيل شده است.
واحد اصطلاح‌نامه فلسفه اخلاق با انتشار کتاب و نرم‌افزار فلسفه اخلاق کار خودش را به حد مقبولي رساند که در صورت لزوم و وجود امکانات می توان محتوای کتاب و نرم‌افزار یاد شده را به‌روزرسانی کرد. برای نوشتن مقاله‌های دایرةالمعارفی، به پرونده‌های علمی و نمایه‌های اصطلاحات فلسفه اخلاق نیاز بود؛ از این رو کار نمایه‌نویسیِ حدود 70 کتاب فلسفه اخلاقي که عمدتا اسلامي هستند، آغاز شد و اکنون نمایه‌نویسی آن‌ها به پایان رسیده و مشغول ارزیابی کتاب‌هاي نمايه‌نويسي شده هستیم.
بنابراين کار واحد اصطلاح‌نامه به پايان رسيده و براي ارتقاء نسخه اول آن برنامه‌اي در حال انجام نيست و کار نمايه‌نويسي کتاب‌ها نیز سپری شده است و ارزیابی نمایه‌ها نیز حدودا تا پايان شهريور 1398 به پايان خواهد رسيد و پس از آن، يکسان‌سازي نمايه‌ها نيز توسط يکي از محققان برجسته انجام خواهد گرفت. گفتني است که اين نمايه‌ها در قالب نرم‌افزار نيز عرضه مي‌شود و هم‌زمان با رونمايي از کتاب، نرم‌افزار آن نيز در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

مراد از ارزيابي کتاب‌ها چيست؟

يعني ابتدا کتاب‌هاي گزينش شده توسط محققين نمايه‌نويسي مي‌شوند، سپس يکي از محققين برجسته به عنوان ارزياب، نمايه‌هايي که انتخاب شده را از جهت جامع و مانع بودن بررسي مي‌کند، به اين صورت که آيا نمايه‌هايي که انتخاب شده صحيح مي‌باشد يا خير؟ آيا اين نمايه با فلسفه اخلاق تناسبي دارد يا خير؟ و اينکه نمايه‌اي از قلم نيفتاده باشد. و  پس از پايان ارزيابي، یکسان‌سازی می شوند؛ به عنوان مثال برخي نمايه‌ها ادغام مي‌شوند.

کار نمايه‌نويسي فلسفه اخلاق چه زماني به پايان مي‌رسد؟

اميدواريم نمايه‌نويسي فلسفه اخلاق تا پايان سال 1398 به اتمام برسد.

آيا در واحد فلسفه اخلاق مقاله‌اي هم نوشته شده است؟

کار مقاله‌نويسي براي دائرة‌المعارف با يک مقاله به نام «اطلاق و نسبيت» آغاز شد، و به زودي اين مقاله در يک نشست علمي مورد ارزيابي و نقد قرار خواهد گرفت و سپس مراحل تکميلي خود را خواهد گذراند. اما با توجه به مشکلات مالي و کمبود بودجه فعلا کار مقاله‌نويسي در واحد فلسفه اخلاق متوقف شده است و مقالات ديگري در دستور کار قرار ندارد که اميدواريم با برطرف شدن مشکل، کار مقاله‌نویسی نیز که دارای اهمیت بالایی است ادامه پیدا کند.

تاريخ مصاحبه: 1398/04/10

پيام‌رسان ايتا
پيام‌رسان سروش