جمعه: 29 شهریور 1398

پايه اين مرکز علمي و تحقيقي بر درک درست از نياز زمان و تکاليف گران حوزة مبارک قم بنا نهاده شده است.(بخشي از فرمايشات مقام معظم رهبري «دام ظله» در حکم تنفيذ رياست محترم مؤسسه) .:. مطالعه بيشتر     
فارسیEnglish

مقام معظم رهبری دام ظله العالی: دعوت جوان‌های ما به علوم عقلی بسیار مهم است/ فلسفه اسلامی باید گفتمان فلسفی دنیا شود.

مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي، نخستين مرکز دائره‌المعارفي در زمينه علوم عقلي اسلامي

نشست علمی گروه‌ معرفت‌شناسي مركز پژوهشي دائرة‌المعارف علوم عقلي اسلامي در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.

در آغاز اين جلسه که در تاريخ 1397/12/25 در مجمع عالي حکمت برگزار شد، رئیس مرکز پژوهشی دائره المعارف علوم عقلی اسلامی حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر احمد ابوترابي اظهار کردند که ما در پی این هستیم که در هر یک رشته‌هاي منطق، فلسفه، کلام، عرفان نظري، عرفان عملي و عرفان ادبي، دائرة‌المعارف‌هايي به رشته تحریر درآوریم.

رئيس مركز پژوهشي دائرة‌المعارف علوم عقلي اسلامي در ادامه بيان داشت: يكي از كارهاي انجام شده در مركز، فراهم كردن زمينه‌هاي سهولت، سرعت، دقت و جامعيت در پژوهش‌هاي علوم عقلي است تا نياز به مراجعه به كتاب‌هاي متعدد براي پژوهشگران، محققين و به‌ويژه مقاله‌نويسان در علوم عقلي نباشد.

حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر ابوترابي در ادامه به نحوه فعاليت‌های مرکز دائرة‌المعارف پرداخته و حاضران را با معیار انتخاب كتاب‌ها در بخش كتابشناسي مركز، روش انتخاب اصطلاحات در اصطلاح‌نامه‌ها، نحوه گزینش مدخل در پرونده علمي و شیوه استفاده از نرم‌افزارهاي مركز آشنا کردند.

این استاد حوزه علميه قم درباره اصطلاح‌نامه معرفت‌شناسي خاطر نشان كرد كه در ويرايش دوم آن، تغييرات اساسي صورت گرفته به طوري كه تمام واژه‌هايي که از فلسفه غرب در معرفت‌شناسي وجود دارد و مرتبط با موضوعات معرفت‌شناسي اسلامي مي‌باشد شناسايي شده و به متن كتاب اصلي (نه به ترجمه) به هر زباني كه بوده مستند شده است. و همچنين در اين كتاب ارتباطي بين موضوعات معرفت‌شناسي غرب و معرفت‌شناسي اسلامي برقرار شده به طوري كه براي محقق مشخص مي‌شود كه در برابر موضوع خاص معرفت‌شناسي اسلامي، غربي‌ها از چه موضوعي استفاده مي‌كنند و در كدام كتاب آنها آمده است و اين كار را در ديگر اصطلاح‌نامه‌ها هم انجام داديم.

در ادامه بحث، دکتر ابوترابي به محتواي کتاب اصطلاح‌نامه معرفت‌شناسي پرداخته و به صورت مثال به برخي اصطلاحات اشاره کرده و مرجحات، نامرجحات، اعم و اخص و وابسته‌هاي آن و چگونگي انتخاب آنها را بيان کردند.

در انتهاي جلسه حاضرين سؤالات خود را مطرح کرده و استاد ابوترابي به آنها پاسخ گفتند.

گفتنی است در این جلسه همچنین جناب مستطاب آقاي محمد نجفي (مسئول واحد معرفت‌شناسی مرکز) نيز توضیحاتی درباره فعالیت‌های واحد ارائه کرده و به برخی پرسش‌های مرتبط با این واحد پاسخ دادند.

پيام‌رسان ايتا
پيام‌رسان سروش