یکشنبه: 29 دی 1398

پايه اين مرکز علمي و تحقيقي بر درک درست از نياز زمان و تکاليف گران حوزة مبارک قم بنا نهاده شده است.(بخشي از فرمايشات مقام معظم رهبري «دام ظله» در حکم تنفيذ رياست محترم مؤسسه) .:. مطالعه بيشتر     
فارسیEnglish

مقام معظم رهبری دام ظله العالی: دعوت جوان‌های ما به علوم عقلی بسیار مهم است/ فلسفه اسلامی باید گفتمان فلسفی دنیا شود.

مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي، نخستين مرکز دائره‌المعارفي در زمينه علوم عقلي اسلامي

جلسه مسئولان مرکز پژوهشي دائرة‌المعارف علوم عقلي اسلامي با مسئولان دانشگاه باقرالعلوم عليه‌السلام

در اين جلسه که در تاريخ 12/13/ 1397 به ميزباني دانشگاه باقرالعلوم برگزار شد، از سوي دانشگاه باقرالعلوم، جناب حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر شمس‌الله مريجي (رئيس محترم دانشگاه)، جناب حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر يارعلي کرد فيروزجايي (معاونت پژوهشي دانشگاه)، جناب حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر سيد محمود موسوي (مدير گروه فلسفه و کلام دانشگاه) و جناب حجت‌الاسلام و المسلمين سيد ناصر موسوي (مدير روابط عمومي دانشگاه) و از سوي مرکز پژوهشي دائرة‌المعارف، جناب حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر احمد ابوترابي (رياست محترم مرکز)، جناب حجت‌الاسلام و المسلمين محمد کريمي (قائم مقام مرکز)، جناب آقاي دکتر حميد خدابخشيان (مدير تدوين متون مرکز) و حجت‌الاسلام حسين بهاري (مسئول اطلاع‌رساني مرکز) حضور داشتند.

در اين جلسه دکتر احمد ابوترابي گزارشي مختصر از فعاليت‌هاي چندين ساله مرکز پژوهشي دائرة‌المعارف در زمينه اصطلاح‌نامه، کتا‌بشناسی، چکیده، نمایه و مقاله‌نویسی ارائه داده و براي همکاري و تعامل با مراکز علمي ديگر مخصوصا دانشگاه باقرالعلوم اعلام آمادگي کردند.

ايشان اظهار داشتند هدف نهايي ما اين است که در رشته‌هاي منطق، فلسفه، کلام، عرفان نظري، عرفان عملي و عرفان ادبي كه در مركز پژوهشي دائرة‌المعارف فعاليت داشته‌اند دائرة‌المعارف‌هايي نوشته شود.

دکتر ابوترابي خاطر نشان كرد با توجه به اينكه تهيه دائرة‌المعارف‌ها نوعا درازمدت بوده و ممكن است آسيب‌هايي داشته باشد، ما هر يك از فعاليت‌هاي خود را به طور مستقل تعريف كرده و آثار آنرا منتشر نموديم تا كارهاي انجام شده براي پژوهشگران اين زمينه قابل استفاده باشد.

در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر مريجي با تشکر از حضور مسئولان مرکز دائرة‌المعارف در دانشگاه باقرالعلوم‌، از اينکه چنين فعاليت‌هاي عظيم علمي در مرکز دائرة‌المعارف انجام شده ابراز خرسندي کرده و براي تعامل دانشگاه باقرالعلوم با مرکز دائرة‌المعارف اعلام آمادگي نموده و پيشنهاداتي بيان کردند که خلاصه اين پيشنهادات عبارتند از:

1. فراهم شدن زمينه بازديد اعضاي هيأت علمي، اساتيد و دانشجويان دوره دکتري دانشگاه از مرکز دائرة‌المعارف.
2. تشکيل کارگروه‌هاي آموزش استفاده از محصولات مرکز (اعم از کتاب‌ها و نرم‌افزارها) براي اساتيد و دانشجويان دانشگاه، مخصوصا دانشجوياني که در حال نگارش رساله هستند.
3. برپايي نمايشگاهي از محصولات مرکز دائرة‌المعارف در دانشگاه باقرالعلوم.

 

 

 
پيام‌رسان ايتا
پيام‌رسان سروش