پنجشنبه: 14 فروردین 1399

پايه اين مرکز علمي و تحقيقي بر درک درست از نياز زمان و تکاليف گران حوزة مبارک قم بنا نهاده شده است.(بخشي از فرمايشات مقام معظم رهبري «دام ظله» در حکم تنفيذ رياست محترم مؤسسه) .:. مطالعه بيشتر     
فارسیEnglish

مقام معظم رهبری دام ظله العالی: دعوت جوان‌های ما به علوم عقلی بسیار مهم است/ فلسفه اسلامی باید گفتمان فلسفی دنیا شود.

مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي، نخستين مرکز دائره‌المعارفي در زمينه علوم عقلي اسلامي

پیشرفت 50 درصدی تدوین فرهنگ‌نامه منطق

به گزارش خبرگزاری فارس: رئیس مرکز دایرةالمعارف علوم عقلی اسلامی از پیشرفت 50 درصدی فرهنگ‌نامه منطق در فاز دوم تدوین دایرة‌المعارف تخصصی علوم عقلی خبر داد.

حجت‌الاسلام احمد ابوترابی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به فعالیت‌های مرکز دایرةالمعارف علوم عقلی اظهار کرد: اکنون این مرکز تدوین دایرةالمعارف تخصصی در 11 رشته علوم عقلی اسلامی مانند عرفان نظری، عرفان عملی، منطق، فلسفه، کلام، فرق کلامی، فلسفه سیاسی، فلسفه حقوق، فلسفه دین و فلسفه اخلاق را پیگیری می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در فعالیت مرکز پیش‌‌بینی شده است که پیش از تدوین دایرةالمعارف جامع، فرهنگ‌نامه‌ای مشابه با دایرةالمعارف تخصصی در هر یک از رشته‌ها به صورت مستقل تدوین شود.

رئیس مرکز دایرةالمعارف علوم عقلی اسلامی با اشاره به فاز اول تدوین دایرة‌المعارف علوم عقلی گفت: معجم‌های موضوعی برای منابع مهم علوم عقلی در این فاز تهیه و سپس اصطلاح‌نامه‌های هر یک از علوم تهیه می‌شود.

وی عنوان داشت: نرم‌افزار اصطلاح‌نامه‌های منطق، عرفان نظری، معرفت‌شناسی و فلسفه اشراق سال گذشته رونمایی شده و کتاب‌های مربوط به هر یک از آن‌ها تدوین شده است.

*انتشار فرهنگ اعلام عقلی

ابوترابی به دیگر فعالیت‌های مرکز اشاره کرد و افزود: انتشار فرهنگ اعلام علوم عقلی از مجموعه فعالیت‌های فاز اول در قالب پنج جلد از دیگر فعالیت‌های این مرکز در سال 89 بود که شامل اطلاعات حدود 8 هزار نفر از شخصیت‌های علوم عقلی اسلامی، فیلسوفان، عارفان و متکلمان است.

وی با بیان اینکه تدوین فرهنگ‌نامه منطق که از برنامه‌های فاز دوم تدوین دایرةالمعارف تخصصی است در دستور کار قرار گرفته است گفت: مقالات این فرهنگ‌نامه علاوه بر ویژگی‌های دایرةالمعارفی، تعاریف هر اصطلاح به صورت نقل قول مستقیم با سیر تاریخی در پایان هر مقاله آورده شده است.

رئیس مرکز دایرةالمعارف علوم عقلی اسلامی با اشاره به پیشرفت 50 درصدی فرهنگ‌نامه منطق ادامه داد: در این فرهنگ‌نامه اصطلاح‌نامه هر اصطلاح در پایان هر مقاله با عباراتی روشن و گویا برای آشنایان این علم ضمیمه شده است.

وی یادآور شد: امیدواریم از ابتدای سال آینده در علومی مانند معرفت‌شناسی، عرفان نظری و فلسفه اشراق که فعالیت‌های پژوهشی مربوط به فاز نخست آن‌ها به پایان رسیده وارد فاز دوم شوند و مقاله‌نویسی آن‌ها آغاز شود.

جهت مراجعه به منبع خبر اينجا را کليک کنيد